Spamerskie przekierowania czy błędy Google Search Console? URL /1000

URL/1000 GSC
Niecałe dwa tygodnie temu administratorzy witryn internetowych zauważyli w narzędziu Google Search Console niepokojący wzrost liczby stron zawierających przekierowania lub błędy 404. Szczególnie rzucał się w oczy znaczny przyrost przekierowań kierujących do nieistniejących podstron, których adresy kończyły się na /1000. Ta nietypowa sytuacja wzbudziła zaniepokojenie wśród właścicieli stron oraz specjalistów SEO. Po dokładnej analizie ustalili oni, że przekierowania te nie są wynikiem błędu GSC, lecz pochodzą od stron ze spamersko brzmiącymi subdomenami. Te działania są wykonywane przez dużą sieć spamową, działającą w subdomenach, która w ten sposób próbuje maskować przekierowania do złośliwego oprogramowania.
przekierowania /1000

Nieistniejące podstrony, a błędy 404 – czy jest się czego obawiać ?

Każdy, kto napotkał ten problem, zastanawia się, czy przekierowania z końcówką URL /1000 mogą w jakikolwiek sposób zaszkodzić witrynie. Jeśli takie przekierowanie zwraca błąd 404, tak jak miało to miejsce w większości przypadków, taka sytuacja nie powinna mieć negatywnego wpływu na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. John Mueller z Google podkreślił, że błędy 404 są naturalną częścią procesu przeglądania stron przez wyszukiwarkę i nie wpływają negatywnie na ranking strony. Sytuacja może wyglądać nieco inaczej, gdy strona zwraca kod HTTP 200.
przekierowania /1000

Co zrobić aby uniknąć konsekwencji przekierowań URL /1000

Kod HTTP 200 informuje roboty, w tym Googlebota, że dana strona lub zasób działają prawidłowo. Jeśli jednak link prowadzi z mało wartościowej strony, która jest serią przekierowań, do podstrony nieistniejącej (z końcówką /1000), a nasz system przekierowuje do podstrony bez tej końcówki, robot może uznać treść za mało wartościową. Może to obniżyć jej pozycję w rankingu, a w najlepszym przypadku zakończy się zmniejszeniem budżetu indeksowania (crawl budget). W takiej sytuacji należy ustawić na wszystkie adresy z końcówką /1000 błąd HTTP 404 lub HTTP 410 (Gone). Z własnego doświadczenia zalecam ustawienie 410. O różnicach oraz przewagach jednego kodu nad drugim napiszę w kolejnym artykule.

Jeżeli masz z tym problem i potrzebujesz pomocy, odezwij się do mnie i razem go rozwiążemy 🙂